Vajina Daraltma Operasyonu


VAJİNA DARALTMA OPERASYONU

Vaijna daraltma ameliyatı jinekoloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Vajinoplasti, vajina daraltma yöntemleri arasında yer alan cerrahi bir operasyondur. Hem fonksiyonel olarak hemde estetik açıdan olumlu sonuçlar ortaya çıkaran bu işlem, son yıllarda oldukça talep gören estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

VAJİNOPLASTİ NEDİR?

Kadınlarda vajinanın gevşemesi ve eski sıkılığını kaybetmesiyle ilişki sırasında cinsel tatminsizlik ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun yalnızca erkekte değil, kadında da görülebilmektedir. Sonuç olarak eşlerin cinsel hayatında önemli bir olgu olan “vajina darlığı” bu operasyon ile sağlanabilmektedir. Vajen ameliyatı olarak da bilinen bu işlem jinekonoji uzman doktoru tarafından uygulanmaktadır.

NEDEN YAPILIR?

1. Cinsel Haz ve Tatminsizlik: Öncelikle vajinplasti ameliyatı olan hastalar kalitesiz cinsel hayatın ameliyat sonrası belirgin bir şekilde düzeldiğini ifade etmektedir. Vajina gevşekliğini ortadan kaldıran bu ameliyatta cinsel haz kadın ve erkek için artış göstermektedir. Bu da çiftlerin ilişkilerine bir çok açıdan olumlu olarak yansımaktadır.

2. İlişki Sırasında Vajinadan Çıkan Sesler: Cinsel ilişki sırasında konstrasyonun çiftlerde orgazm için önemi vardır. Gevşemiş ve diriliğini kaybetmiş vajinde ameliyat öncesi garip sesler çıkabilir. Vajinpoplasti ile bu sesler ortadan kalkabilmektedir.

3. Ağrılı Cinsel İlişki: Özellikle doğum sonrası sarkan vajenin hem estetik görünümü düzeltilmesi hemde gevşekliğinin azaltılması için vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.

4. İlişki Öncesi ve Esnasında Özgüven: Fonksiyonel ve estetik açıdan düzeltilmiş vajinaya sahip kadınlarda vajinal daraltma ameliyatı sonrası özgüven artışı olmaktadır. Bu durum ilişkinin kalitesinin artmasına yardımcı olmaktadır. Çiftlerin orgazm olmasını kolaylaştırması ve eşlerin tatmin olabilmesi evlilik bağları arasında da olumlu etkileri olmaktadır. Cinsel açıdan hoş görünüme sahip olmayan vajin, kadında depresyona sebebiyet verebilmektedir.

OPERASYONUN MANTIĞI

Başarıyı sağlayan ve bu operasyonda en önemli olan esas vajinan alt duvarında bulunan ve iki taraflı olarak pervis tabınını oluşturan kasların birbirine yakınlaştırılmasıdır. Bu şekilde vajina darlığı istenilen oradan sağlanmış olmaktadır.

VAJİNA DARLTMA AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Anestezi ve Ameliyatı Süresi
Alanında uzman bayan jinekologlarımız tarafından yapılan vajina daraltma ameliyatı, çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanır. Hastanın arzusu ve hekimin isteğiyle genel anestezi altında da yapılabilir.

Vajen sıkılaştırma ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Lokal anestezi ile ameliyatı alınacak hastalar, tok karnına kliniğimize gelmeli, genel anestezi alacak hastalarımız ise aç karnına ameliyata girmelidir.

Vajinanın Hangi Kısmı Daraltılır?
Operasyonda vajenin başlangıcından içeriye doğru 4 cm uzunluğundaki alan daraltılmış olacaktır. Vajine 1-2 cm çapında daraltılmış olur ve operasyon tamamlanır. Dikiş izleri içeride bulunduğu için görünmez.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI ORGAZMA ETKİSİ NEDİR?

Kadınlarda orgazmı sağlayan organ klitoris olarak kabul edilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında penis klitorise daha fazla sürtünerek orgazmı daha kolay tetiklemektedir. Erkeklerde ise penisin daha dar vajinaya girmesiyle tatmin artmaktadır. Unutulmaması gereken nokta cinsel isteksizliğin başka sebeplere dayanıyor olabilmesidir. Ancak şunuda belirtmek gerekir k i cinsel isteksizlik yaşayan bir çok hastada vajinoplasti ameliyatı sonrası hazzın artmasıyla isteksizlikte ortadan kalkabilmektedir.

RİSKLER

Uzman hekimler tarafından, ameliyathane ortamında yapıldığı taktirde her ameliyatta bulunan kanama ve enfeksiyon riskleri dışında herhangi bir risk içermemektedir. Bununla birlikte (vajina anatomisi hakkında bilgi sahibi olmayan doktorlar tarafından) vajinanın olması gerekenden fazla daraltılması sonucu cinsel ilişkiye girememe vakalarıda ortaya çıkabililir.

AMELİYAT SONRASI TABURCU OLMA

Vajinoplasti ameliyatı olan hastalar taburcu olduktan sonra genital bölgede hijyene önem vermelidir. Dikişlerin pansumanı düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca hekiminizin reçete ile vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca operasyon sonrası yapmanız gerekenler uzmanlarımız tarafından sizlere yazılı olarak bildirilecektir.

TEKRAR GENİŞLEME OLUR MU?

Vajinoplasti sonrası yapılan daraltma işlemi normal doğum yapan hastalarda tekrar eski halini alabilmektedir. Sezeryan doğum yapacak hastalarımızda ise tekrar genişleme görülmemektedir.

KREMLER VE ALTERNATİF ÇÖZÜMLER VAR MIDIR?

Vajinanın daralması için krem vb. ilaç tedavileri bulunmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi vajinoplasti cerrahi bir operasyondur.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.